W ciągu dnia większość Malezyjczyków przebywa w klimatyzowanych domach lub chroni się przed upałem w wielkich centrach handlowych. Także turystom opłaca się tam zajrzeć, gdyż większość produktów, od elektroniki, poprzez ubrania, aż po pamiątki, jest znacznie tańsza aniżeli w Europie czy Singapurze. A propos Singapuru: Malezja, chcąc sprostać wymogom konkurencji, dąży do znacznie szybszego wzrostu gospodarczego niż większość państw Azji południowo – wschodniej. Celem jest awansowanie do wąskiej grupy najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i zyskanie miana pierwszego wysoko rozwiniętego państwa muzułmańskiego, a wszystko to do 2020 r. Wyrazem tych aspiracji są olbrzymie wieże Petronas Towers o wysokości 451,9 m.

Od czasu uzyskania niepodległości i uniezależnienia się od Wielkiej Brytanii w 1957 r. Malezja przeżyła istotną metamorfozę. Producent kauczuku i cyny z biegiem lat stał się jednym z największych eksporterów produktów z zakresu elektroniki i nowoczesnych technologii. Obecnie zaobserwować można również wzrost inwestycji w branży turystycznej. Przykładowo, wyspa Langkawi znana jest z atrakcyjnych, kompleksowych ofert wypoczynkowych obejmujących m.in. naukę nurkowania. W okresie krótszym niż dwa tygodnie można tu uzyskać międzynarodowy certyfikat potwierdzający umiejętność nurkowania.

Podsumowując: różnorodność to słowo najlepiej oddające charakter Malezji. Na terenie jednego państwa żyją przedstawiciele wielu narodów i kultur, co czyni kraj tak fascynującym.