91 46 45 604
MENU
Inne tematy
Lady Comp » Porady » Rola estrogenów

Rola estrogenów

Estrogeny – hormony kojarzone z kobietą, z fizycznymi atrybutami kobiecości. To dzięki nim możemy zajść w ciąże, dzięki nim mamy kobiecą sylwetkę. Pełnią wiele funkcji w organizmie tych bardziej i mniej nam znanych. Czym są estrogeny? Jaką pełnią rolę? Czy występuja także u mężczyzn? Na te i inne pytania związane z tym hormonem odpowiada specjalista.


Ginekolog – położnik, endokrynolog, ginekolog dziecięcy dr Anna Dąbrowska – Jakubiak:

Estrogeny, to hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, szczególnie w okresie dojrzewania i rozrodczym. Dzięki nim dziewczynka zmienia się i uzyskuje cechy kobiece. Estrogeny warunkują bowiem wyksztalcenie się II-go i III-rzędowych kobiecych cech płciowych: odpowiadają za wzrost macicy, jajowodów, pochwy, zewnętrznych narządów płciowych oraz sutków. Wpływają na ksztaltowanie się sylwetki kobiecej, mają wpływ na psychikę i emocje kobiet oraz libido. Ponadto biorą udział w kościotworzeniu, gospodarce weglowodanowej, przepuszczalności błon komórkowych, przez co zwiększają elastyczność skóry i błon śluzowych. Korzystnie wplywają na funkcje poznawcze.


Warto podkreślić, że estrogeny, to nie jest jeden hormon, ale wiele różnych frakcji. Wymienia się trzy podstawowe: estradiol, estron i estriol. Głównym i najbardziej aktywnym biologicznie jest estradiol. Hormony te wydzielane są głównie przez jajniki, a ich ilość zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Wartości prawidłowych stężeń w kazdej z faz cyklu, mieszczą się w szerokim przedziale. Dla celów klinicznych bada się poziom estradiolu. Wielokrotne badanie poziomu tego hormonu w tym samym dniu różnych cykli u tej samej kobiety, da różne wartości mieszczące się w zakresie prawidłowej normy. Regularne, prawidłowe miesiączkowanie jest dowodem na właściwe wydzielanie tych hormonów.


Nieprawidłowe wydzielanie hormonów może być efektem choroby innych narządów, m.in. tarczycy, nadnerczy, wątroby, nerek czy stresów, odchudzania. Po zlikwidowaniu przyczyny praca jajników powinna powrocić.
Gorzej jesli dochodzi do niewydolności jajników i przestają one wydzielać estrogeny. Fizjologicznie ma to miejsce ok. 50 r.ż. Niestety zdarza się też wcześniej i wtedy mówimy o przedwczesnym wygaśnięciu czynności jajników. W leczeniu niedoboru stosuje się podawanie estrogenów w postaci doustnej, przezskórnej i dopochwowej. Sposób i czas terapii jest zależny od wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Mimo swoich dobroczynnych skutków stosowanie estrogenów obarczone jest szeregiem przeciwwskazań i możliwych powikłań, dlatego musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty.

Warto wiedzieć, że estrogeny posiadają również mężczyzni, i tak jak u kobiet fizjologicznie wystepują androgeny, czyli hormony typowo męskie, tylko w zdecydowanie mniejszej ilości, tak u mężczyzn znajdziemy estrogeny. W starszym wieku, ze względu na wygasanie czynności gonad, proporcje te zmieniają się i panowie mogą dysponować nieco wiekszą iloscią estrogenów, aniżeli ich rowieśniczki.
 


Przeczytaj także:

Infoboard Lady-Comp

Pytania i konsultacje
biuro:91 464 56 04
OlaOla:509 970 222
JustynaJustyna:514 338 440
KrzysztofKrzysztof:508 180 360