91 46 45 604
MENU
Inne tematy
Lady Comp » Zastosowanie » Pytania i wątpliwości

Pytania i wątpliwości

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z komputerami cyklu i ich użytkowaniem.

 

1. Co to jest Lady-Comp basic, Lady-Comp i Lady-Comp baby?

Lady-Comp to komputery cyklu - pierwsze prawdziwie wszechstronne i profesjonalne urządzenia medyczne służące do rozpoznawania dni płodych i niepłodnych. Lady-Comp basic, Lady-Comp i Lady-Comp baby pozwalają poznać kobiecie jej własny cykl bez szkodliwych fizycznych czy chemicznych czynników. Pozwalają również cieszyć się niezakłóconym życiem seksualnym. To pierwszy, wygodny, wiarygodny i naturalny system określania płodności kobiety, który stawia za priorytet zdrowie i komfort życia kobiety. Metoda jest oparta na faktach medycznych - zobacz w dziale Informacje/ Podstawy medyczne >>
Zobacz też: Komputery cyklu >>
Więcej o Lady-Comp >>
Więcej o Lady-Comp baby>>


2. Co to jest Pearly?

Pearly to również urządzenie medyczne, mini komputer cyklu, działające na tej samej zasadzie jak modele Lady-Comp. Wymaga codziennego pomiaru temperatury ciała. Różni się przede wszystkim budową, wyświetlaczem (jest czarno-biały, nie podświetlany), brakiem funkcji dodatkowych oraz tym, że aby otrzymać wydruk danych z urządzenia należy przesłać je do dystrybutora. Pearly ma taką samą skuteczność jak Lady-Comp 99,36%.
Więcej o różnicach między poszczególnymi komputerami cyklu: Porównanie Pearly, Lady-Comp basic, Lady-Comp, Lady-Comp baby >>
Więcej o Pearly >>
 

3. Czy Lady-Comp basic, Lady-Comp, Lady-Comp baby i Pearly były przebadane przez ekspertów medycznych?

Pierwsze naukowe badania skupiające się na wiarygodności mikrokomputerów potwierdzają, że komputery Lady-Comp i Pearly są wysoce precyzyjne a skuteczność ich jest na poziomie 0,7 indeksu Pearl'a. Indeks Pearl'a jest używany do określania skuteczności metod antykoncepcji.

Dr Dorothee M. Bachhofer napisała rozprawę na temat "Wiarygodność, uznanie i bezpieczeństwo stosowania miniaturowych komputerów Lady-Comp i Baby-Comp" w praktyce zapobiegania ciąży oraz planowania rodziny. Opracowanie przygotowane zostało pod kierunkiem Prof. G. Fruendl M.D., Dusseldorf-Benrath Szpital Miejski w Niemczech. Po ponad 2 latach użytkowania 686 kobiet w Niemczech, Szwajcarii i Meksyku zostały zapytane o ich doświadczenie z tymi urządzeniami.

Opracowanie dowodzi, że komputery cyklu Lady-Comp są jedynymi urządzeniami na świecie, których skuteczność jest na poziomie wartości 0.7 indeksu Pearl'a. Oznacza to, że są one tak pewne jak np. pigułki antykoncepcyjne.

Dwie procedury używane do określania momentu owulacji i dni płodnych były porównane w projekcje prowadzanym przez naukowców Uniwersytetu Sassari, z Włoch. Metody kliniczne były porównane z wynikami stosowania urządzeń Baby-Comp. Okazało się, że wyniki badań klinicznych i wyniki stosowania Baby-Comp były takie same. Poza dwoma przypadkami z trzydziestu, Baby-Comp dokładnie określił czas owulacji.

 

Więcej informacji pod linkiem www.ladycomp.pl/Badania_kliniczne__27

 

 

4. Czy każda kobieta może stosować Lady-Comp basic, Lady-Comp, Lady-Comp baby i Pearly, czy są jakieś przeciwwskazania?

W zasadzie każda kobieta, która miesiaczkuje, może używać urządzeń Lady-Comp i Pearly. Nieregularne cykle nie są przeciwwskazaniem. Lady-Comp i Pearly są tak zaprogramowane, że gdy zajdzie jakakolwiek wątpliwość urządzenie wyświetli żółte światło. Wyświetlenie przez Lady-Comp i Pearly światła zielonego jest zawsze pewną informacją o dniach niepłodnych u kobiety.

U kobiety w czasie menopauzy obserwuje się zmiany zachodzące w cyklu, cykle mogą się bardzo wydłużać bądż być nienaturalnie krótkie. Menopauza kończy się całkowitym zanikiem miesiączki i owulacji. Modele Lady-Comp i Pearly są w stanie wychwycić wszelkie zachodzące zmiany w organizmie użytkowniczki, informują o opóźnieniu owulacji poprzez wyświetlenie światła żółtego.

Występowanie takich chorób jak cukrzyca, choroby tarczycy, zakrzepica, choroby krążeniowe i inne nie są przeciwwskazaniem do stosowania komputerów cyklu Lady-Comp i Pearly, pod warunkiem, że są leczone i stan chorych jest ustabilizowany. Zalecamy też konsultację z naszym ekspertem.

Przeciwwskazaniem do stosowania komputerów cyklu jest PCOS, syndromem policystycznych jajników, często spowodowanym zaburzeniem w równowadze hormonalnej.

 

5.Jak działają komputery cyklu?

Urządzenia Lady-Comp basic, Lady-Comp, Lady-Comp baby i Pearly służą do precyzyjnego określania dni płodnych i niepłodnych w cyklu kobiety. Statystycznie kobieta jest płodna przez około 6 dni w ciągu cyklu - pięć dni przed owulacją i dzień po owulacji.

Zasada działania opiera się na codziennym pomiarze temperatury podstawowej ciała. Komputer cyklu zapamiętuje wszystkie dokonane pomiary i przechowuje w swojej pamięci. Poza tym urządzenia mają zaprogramowane dane na temat długości życia plemników i komórki jajowej oraz w jego pamięci znajdują się informacje o ponad 1 000 000 cyklach wielu tysięcy kobiet zebrane w czasie badań nad urządzeniami.

Na podstawie zebranych danych oraz codziennego pomiaru podstawowej temperatury ciała jak również wprowadzonych przed pierwszym użyciem takich informacji jak wiek i wartość BMI ( modele Lady-Comp ) komputery cyklu dokładnie określają dni płodne i czas owulacji.

 

6. Jak mam dokonywać pomiarów temperatury?

Aby zmierzyć podstawową temperaturę ciała należy zaraz po przebudzeniu (bez wstawania z łóża) umieścić końcówkę z sensorem w ustach pod językiem. Nie ma znaczenia czy będzie to z lewej czy z prawej strony. Ważne jest, aby umieszczać sensor zawsze w ten sam sposób, w czasie pomiaru nie ruszać nim i mieć zamknięte usta.  W czasie pomiaru temperatury symbol termometru miga,a sam pomiar trwa około 30-40 sekund. Koniec pomiaru jest zasygnalizowany dźwiękiem, a na wyświetlaczu pokazana jest wartość temperatury. Po pomiarze wyświetli się także czerwona, żółta bądź zielona lampka informująca o dniach płodnych, niepłodnych bądź o zmianach, czy nauce urządzenia.

 

7. Czy można stosować urządzenia Lady-Comp bądź Pearly jako antykoncepcję? Czy to naprawdę jest skuteczne?

Tak, urządzenia są polecane jako metody nowoczesnej antykoncepcji, również przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Skuteczność ich działania jest wyrażona w wartości indeksu Pearl'a i wynosi 0,7 , co oznacza, że jest w 99,36 % pewna. Dane te są dowiedzione przez ekspertów z dziedziny medycyny i technologii komputerowych. Tak wysoka skuteczność jest charakterystyczna dla hormonalnych metod antykoncepcji, jednakże to komputery cyklu zapewniają zdrową, bezpieczną metodę unikania ciąży, nie powodując skutków ubocznych. Skuteczność komputerów cyklu na poziomie 99,36% potwierdziły także badania kliniczne przeprowadzone w Polsce na stosujących komputery cyklu kobietach. Więcej o badaniach klinicznych można przeczytać tutaj >>

 

8. Czy komputery cyklu potrzebują czasu na naukę? Kiedy pomiary są wiarygodne? Kiedy rozpocząć pomiary?

Pomiary są wiarygodne od pierwszego użycia komputera cyklu. Jednak urządzenie potrzebuje około 2-3 cykli na "nauczenie się" specyfiki cyklu swojej użytkowniczki, na początku występuje duża ilość dni "czerwonych" bądź "żółtych". Można przyspieszyć "naukę" urządzenia poprzez wprowadzenie dat wcześniej występujących miesiączek (uwaga! miesiączek fizjologicznych, a nie krwawień występujących podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej) informacje te wprowadza się przed pierwszym pomiarem.

Jeżeli kobieta wcześniej stosowała antykoncepcję hormonalną bądź spirale należy z tych metod zrezygnować i odczekać do wystąpienia pierwszej fizjologicznej miesiączki, pamiętając że pierwsze krwawienie po odstawieniu tabletek jest krwawieniem z odstawienia, a nie miesiączką. Pierwsze miesiące po zaprzestaniu hormonalnej antykoncepcji mogą odznaczać się sporą nieregularnością cykli. Jest to efekt "przestawiania" się organizmu z hormonów syntetycznych na własne.
Jeżeli kobieta nie stosowała wcześniej hormonalnych metod antykoncepcji może zacząć użytkować komputer w dowolnym momencie cyklu.

 
9. Stosuję metody naturalne, mam swoje notatki. Czy mogę wprowadzić te dane do komputera cyklu Lady-Comp basic, Lady-Comp, Lady-Comp baby, bądź Pearly?

Tak możliwe jest wprowadzenie posiadanych informacji o datach przeszłych miesiączek do pamięci urządzeń. Pozwoli to na szybsze nauczenie się przez urządzenie cyklu kobiety. Ponadto modele Lady-Comp i Lady-Comp baby mają możliwość wpisywania notatek odnośnie np. przyjmowanych leków, śluzu czy spożywanego alkoholu.


10. Czy mogę zobaczyć dane o swoim cyklu, które są zapisane w urządzeniu?

Tak, możesz zobaczyć zapamiętane dane o cyklach ze wszystkich dokonanych pomiarów. Lady-Comp i Lady-Comp baby dodatkowo posiadają opcję "statystyk cyklu". Możliwy jest także wydruk danych z komputera cyklu Lady-comp basic, Lady-Comp i Lady-Comp baby wystarczy podłączyć urządzenie do komputera stacjonarnego za pomocą kabla USB (jest w zestawie) wydruk z Pearly można uzyskać w siedzibie dystrybutora - wystarczy przesłać do firmy urządzenie.

 

11. Pracuję w systemie zmianowym. Czy mogę używać komputera cyklu?

Praca w systemie zmianowym nie jest przeciwwskazaniem do użytkowania komputera cyklu. Należy po prostu umiejętnie zarządzać czasem ( limitem czasowym) na dokonanie pomiaru. Urządzenie zakłada 6- godzinny limit na dokonanie pomiaru ( 3 godziny przed i 3 godziny po ostatniej godzinie, w jakiej był dokonywany). Aby dokonać pomiaru potrzebne są 3-4 godziny snu. W razie jakichkolwiek problemów z zaplanowaniem pomiarów można skontaktować się z naszym biurem obsługi klienta poprzez mail biuro@ladycomp.pl.

 

12. Wstaję w nocy do dziecka. Czy jest sens w takim wypadku używać komputer cyklu? Czy ma to wpływ na dokładność pomiarów?

Wstawianie w nocy do dziecka nie jest przeciwskazaniem do stosowania komputerów cyklu. Nie ma to wpływu na dokładność wyników. Ważne jest, żeby przespać 3-4 godziny przed pomiarem. Jeżeli dziecko obudzi cię w czasie trwania limitu na pomiar - wykonaj pomiar od razu a potem idź do dziecka. Jeżeli dziecko obudzi cię wcześniej, gdy limit na pomiar nie jest jeszcze aktywny - można pójść do dziecka, następnie położyć się spać z powrotem i dokonać pomiaru temperatury rano( bedąc w limicie czasowym).

 

13. Co jeżeli w nocy muszę pójść do toalety? Czy ma to wpływ na pomiar?

Nie ma wpływu na pomiar. Jeżeli obudzisz się nad ranem, w czasie trwania limitu - warto wtedy zmierzyć temperaturę a następnie udać się do toalety. Jeżeli obudzisz się w środku nocy, udasz do toalety, a następnie pójdziesz spać ponownie i rano zmierzysz temperaturę - wynik pomiaru będzie jak najbardziej wiarygodny. Ważne jest by przed pomiarem przespać minimum 3-4 godziny.

 

14. Mam problem z zajściem w ciążę. Czy komputery cyklu mogą mi w jakiś sposób pomóc?

Tak, działanie komputerów cyklu polega na rozpoznaniu fazy i określeniu dni płodnych i niepłodnych, prognozowaniu owulacji. Korzystając z tej informacji pary starające się o dziecko mogą intensyfikować swoje starania w celu poczęcia potomstwa. Obecnie coraz więcej par ma problemy z poczęciem. Często pary planujące ciążę wspierają się różnego rodzaju testami owulacyjnymi czy termometrami owulacyjnymi. Tymczasem korzystanie z komputera cyklu jest udogodnieniem, które nie wymaga już ponoszenia dodatkowych kosztów, a znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciąże, bowiem wskazuje dokładnie okres, w którym może dojść do zapłodnienia. Lady-Comp baby, który posiada również szereg udogodnień wspomagających starania o potomstwo, dodatkowo diagnozuje niewydolność ciałka żółtego oraz cykle monofazowe. Więcej na temat Planowania dziecka >>
 

15. W jaki sposób czyścić urządzenie? Jak mogę czyścić sensor?

Końcówka z sensorem może być czyszczona tylko przy użyciu ciepłej wody. Zalecane jest dość częste czyszczenie, przynajmniej raz w tygodniu. Nie należy używać chemicznych detergentów ani alkoholu. W celu zachowania czystości sensora i uniknięcia rozmnażania się drobnoustrojów, zaleca się także po każdorazowym użyciu wytrzeć sensor do sucha. Sensor winien być stosowany do mierzenia temperatury jedynie w jamie ustnej. Nie należy też wykorzystywać sensora do innych celów. Prosimy także o wyczyszczenie sensora przed odesłaniem urządzenia do dystrybutora.
Obudowę można czyścić przy pomocy wilgotnej ściereczki, nasączonej płynem do mycia szyb.

 
16. Mam założoną wkładkę Mirena. Czy mogę mimo to stosować komputer cyklu Lady-Comp?

Nie! Mirena zawiera syntetyczne hormony, które ingerują w organizm kobiecy zmieniając jego gospodarkę, może także blokować owulację. Dlatego też przed rozpoczęciem stosowania komputera cyklu należy usunąć wkładkę, odczekać do momentu wystąpienia fizjologicznej miesiączki i wraz z jej nadejściem można zacząć stosować swój komputer cyklu.

 

 

 


Przeczytaj także:

Infoboard Lady-Comp

Pytania i konsultacje
biuro:91 464 56 04
OlaOla:509 970 222
JustynaJustyna:514 338 440
KrzysztofKrzysztof:508 180 360