Naukowcy z Exeter University podkreślają, jak ważne jest wyrobienie sobie przez kobietę nawyku comiesięcznego badania piersi w momencie gdy jest młoda, dlatego że ryzyko nowotworu rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że u jednej na dwa tysiące kobiet rozwinie się nowotwór piersi przed ukończeniem 29 roku życia, a u jednej na 22 kobiety – przed 60 rokiem życia.
Wykrycie nowotworu piersi we wczesnym stadium zwiększa szansę na wyzdrowienie. Dzięki mammografii możemy wykryć najmniejsze guzki, które nie są jeszcze wyczuwalne, z tego też względu lekarze podkreślają znaczenie badań profilaktycznych. Mimo iż mówi się o genetycznych skłonnościach do zachorowania na raka piersi, to większość kobiet u których postawiono taką diagnozę, nie miało w rodzinie przypadków takiej choroby. Umieralność na raka piersi rośnie w tempie 1,6% rocznie,
Jak podają statystyki 90% zmian obserwowanych w piersiach stanowią zmiany nienowotworowe. Lepiej zatem badać się regularnie, przemóc strach i wyrobić sobie nawyk sprawdzania piersi w każdym cyklu.
palenie papierosów
otyłość
nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych
siedzący tryb życia
HTZ
wieloletnie przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
nadużywanie alkoholu
cukrzyca
czynniki genetyczne (około 10% wszystkich przypadków), przy czym pamiętajmy, że nosicielki genu BRCA1 w ogólne nie powinny sięgać po hormonalna antykoncepcję.
Rakotwórcze działanie ma także wiele czynników chemicznych, pestycydów, toksycznych chemikaliów, nawet czasem tych dodawanych do żywności czy elementów wyposażenia mieszkania, które w niewielkiej ilości być może byłyby nieszkodliwe, ale gromadzone latami w organizmie przyczyniają się do rozwoju nowotworów. (Szacuje się, że wśród kobiet mieszkających w pobliżu składowisk toksycznych odpadów, rak piersi występuje 6,5 razy częściej.)
Choć nie ma stuprocentowej ochrony przed nowotworem piersi, niezwykle istotne jest wyrobienie w sobie nawyku badania piersi samodzielnie w każdym cyklu. Lekarze podkreślają także rolę wykonywania regularnie badań profilaktycznych, a także – ochronne działanie karmienia piersią. Nie bez znaczenia jest także zdrowa dieta, unikająca nadmiaru przetworzonej żywności pełnej chemikaliów i różnego rodzaju „ulepszaczy”, a także – aktywność fizyczna.
Tylko 25% pań jest świadomych zwiększonego ryzyka raka piersi przy otyłości
Liczbę zachorowań na raka (w tym raka piersi) można zmniejszyć o 47% poprzez rzucenie palenia i wykonywanie badań profilaktycznych
Każdego roku spośród ponad 100 najczęściej rozpoznawanych nowotworów, 23% diagnoz wśród kobiet dotyczy raka piersi
Codzienny spacer, który trwa co najmniej pół godziny może zmniejszyć ryzyko raka piersu aż o 30%
(przeczytaj informację na ten temat >>)
Największe ryzyko raka piersi mają kobiety, które paliły 50 lat i więcej. Kobiety są o 16% bardziej narażone na rozwój nowotworu piersi po menopauzie, jeżeli kiedykolwiek paliły papierosy. Co gorsza - ryzyko to utrzymuje się na wysokim poziomie przez kolejnych 20 lat od momentu rzucenia palenia.
Także bierne palenie podnosi ryzyko raka piersi o 32%, szczególnie gdy miało to miejsce w dzieciństwie. (przeczytaj informację na ten temat >>)
Każdego roku nowotwór piersi wykrywa się u 45 tysięcy kobiet w Wielkiej Brytanii, w Polsce ok 10 tys.
Pomóż swojej wybrance dbać o piersi, zachęcaj ją do samobadania piersi, przejdźcie razem na zdrową dietę. Stosujcie zdrową antykoncepcję, nie ingerującą w organizm kobiety, jak komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly. Jeżeli spodziewacie się dziecka, bądź właśnie zostaliście rodzicami – wspieraj partnerkę w karmieniu piersią. Są różne statystyki, jedne mówią o tym, że 76% mam w Polsce karmi dziecko piersią przynajmniej przez pierwsze cztery miesiące, a 56% także później, a inne badania mówią, o tym, że w trzecim miesiącu życia karmi już tylko 31% kobiet. Pomijając fakt oczywistych korzyści dla dziecka jakie daje mleko matki, to karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet – a to, jak długo kobieta karmi bardzo często zależy właśnie od tego, jakie wsparcie ma w swoim partnerze.