Jak twierdzą lekarze dla kobiet między 19 a 25 rokiem życia szansa zajścia w ciążę w każdym cyklu wynosi około 30%, dla kobiety między 25 a 33 rokiem życia – 18%, natomiast czterdziestolatka statystycznie potrzebuje 20 cykli, aby zajść w ciążę. Po trzydziestym roku życia nie tylko mamy do czynienia z cyklami bezowulacyjnymi, ale także częściej występują dolegliwości i choroby ograniczające płodność jak np. endometrioza. Zdarza się, że sporo ryzykujemy odkładając ciążę na później ze względów finansowych czy zawodowych – mamy dom, dobrą pozycję zawodową i... 7 lat bezskutecznych starań o potomka.
Wśród przyczyn niepłodności kobiet wymienia się:
zaburzenia cyklu i wahania hormonalne, nieprawidłową budowę i choroby narządów płciowych, zakażenia, stres, wiek.
Na płodność kobiety wpływa wiele czynników. Dowiedziono, że płodność obniża picie zbyt dużych ilości kawy (zobacz: Jak kawa wpływa na kobiecą płodność), palenie papierosów, zażywanie narkotyków, drastyczny spadek wagi, nieprawidłowe odżywianie się. Według ekspertów na płodność negatywnie wpływa także zanieczyszczone środowisko, ilość chemikaliów, konserwantów i toksycznych substancji z jakimi spotykamy się na co dzień.
W przypadku mężczyzn o niepłodności świadczą zbyt mała liczba i wielkość plemników, nieprawidłowa budowa bądź zbyt słaba ich ruchliwość. Chociaż mówi się, że mężczyzna nie jest tak bardzo ograniczony swoją metryką jak kobieta, to jednak nie ulega wątpliwości, że jakość nasienia pogarsza się z wiekiem mężczyzny, za to wzrasta ryzyko przekazania dziecku wadliwych genów i chorób. Należy podkreślić fakt, że palenie papierosów w znacznej mierze obniża jakość nasienia mężczyzny. Dlatego warto nakłonić partnera do rzucenia tego nałogu.
Zdarza się także, że w kobiecych narządach płciowych tworzą się swoiste przeciwciała przeciwko nasieniu partnera.
Jak podkreślają eksperci nie należy bagatelizować własnych możliwości. Oprócz zwrócenia uwagi na jakość swojego życia, ilość aktywności fizycznej i prawidłowe odżywianie, można jeszcze monitorować swój cykl. Komputery cyklu Lady-Comp, chociaż istnieją w świadomości kobiet głównie jako sposób na skuteczną antykoncepcję, mają więcej zastosowań pozwalają na rzetelny monitoring cyklu wskazując ewentualne nieprawidlowości, a pokazując dni płodne, wyznaczają optymalny moment na poczęcie.
„Parom starającym się o dziecko dedykowany jest komputer cyklu Lady-Comp baby, dlatego, że posiada w systemie dodatkowe funkcje ułatwiające planowanie i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w cyklu.” mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert dystrybutora komputerów cyklu.
„Lady-Comp baby umożliwia rozpoznanie problemów spowodowanych zaburzoną równowagą hormonalną lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Diagnozuje także niewydolność ciałka żółtego czy cykle bezowulacyjne. Możliwość zrobienia wydruku z przebiegu cyklów to wspaniały obraz tego, co się dzieje w organizmie kobiety – warto zabrać ze sobą wydruki na wizytę u lekarza ginekologa”.
Przeczytaj więcej: Komputer cyklu Baby-Comp
Polecamy także: Planowanie dziecka
Pamiętaj, że problem niepłodności to poważny problem oddziałujący na życie pary, na życie rodziny, zwłaszcza gdy rodzice pary dotkniętej problemem niepłodności uporczywie dyskutują o tym, że czas na wnuki. Warto przemóc się, rozmawiać o problemie, szukać pomocy.
konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog