91 46 45 604
MENU
Inne tematy
Lady Comp » Porady » Lady-Comp - antykoncepcja przy chorobach tarczycy

Lady-Comp - antykoncepcja przy chorobach tarczycy

Tarczyca wpływa na działanie całego naszego organizmu - jest odpowiedzialna i za przemianę materii, i za ciepłotę ciała, i za wydolność intelektualną, i pośrednio za płodność. Hormony powiązane z tarczycą to tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3), a także kalcytonina (Ct). 
Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie tarczycy?


W powszechnym mniemaniu nagłe chudnięcie bez wyraźnej przyczyny czy tycie – świadczą o chorobie tarczycy. To już są jednak bardzo widoczne objawy, a tymczasem, te pierwsze sygnały świadczące o gorszej kondycji tarczycy, są subtelne i dlatego też - są bardzo często lekceważone, nawet przez lekarzy i najczęściej do leczenia dochodzi dopiero wtedy, gdy można mówić już o ostrym stanie choroby. Przy chorobie Hashimoto, która jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, początkowe objawy mogą być łączone z aktualnie przeżywanym stresem, sytuacją zawodową czy innymi okolicznościami, ponieważ najczęściej wtedy występuje zmęczenie, obniżenie nastroju, stany depresyjne. Bywa, że pacjentka ląduje u psychiatry z lekami przeciwdepresyjnymi, które nie działają, ponieważ to nie depresja jest przyczyną takiego, a nie innego nastroju – a właśnie choroba Hashimoto.

Z kolei wypadanie włosów może być zarówno objawem złego działania tarczycy – jak i niedoboru mikroelementów. Drętwienie nocne ramion i dłoni – też może być objawem choroby Hashimoto, a co za tym stoi – złego działania tarczycy. 

Ogólnie rzecz biorąc nieleczona niedoczynność tarczycy jest związana z brakiem energii, bezpodstawnym tyciem, depresyjnymi nastrojami, słabą przemianą materii, zaparciami, a nadczynność – z nadmierną potliwością, zwiększoną  drażliwością, szybką irytacją, zwyżką energii, uczuciem ciągłego niepokoju, nagłym chudnięciem, kołataniem serca.



Tarczyca a cykl kobiety


Tarczyca poprzez produkowane przez siebie hormony ( tyroksyna – T4, trójjodotyronina - T3,  kalcytonina – Ct) jest związana z całym układem hormonalnym, dlatego też często ma wpływ na kobiecy cykl. Przy niedoczynności obserwuje się raczej krótsze cykle, zwiększone ryzyko poronienia, przy nadczynności zaś – dłuższe cykle, a także cykle bezowulacyjne. Ponieważ choroby tarczycy, takie jak Hashimoto czy Graves-Basedowa należą do chorób autoimmunologicznych, wzrasta także ryzyko wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych jak zespół policystycznych jajników, cukrzyca typu II, czy celiakia. Jeżeli do tego kobieta ma podwyższony poziom prolaktyny – zajście w ciąże jest niezwykle trudne i starania o dziecko mogą trwać latami.
 


Antykoncepcja przy chorej tarczycy
 

Wiele kobiet lecząc tarczycę przyjmuje każdego dnia odpowiednią dla siebie dawkę leków doustnych. Przy chorobie Hashimoto, zażywanie leków trwa całe życie, a ustalenie odpowiedniej dla danej kobiety dawki – może trwać miesiącami, zanim odczuje ona należytą poprawę zdrowia. Z tego też względu wiele kobiet unika stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Chociaż z medycznego punktu widzenia chora tarczyca nie jest przeciwwskazaniem do stosowania tego typu antykoncepcji, to jednak wiele kobiet – choćby poprzez konieczność obserwacji własnego ciała związanego z leczeniem  tarczycy i ustaleniem właściwej dawki leku – szuka alternatywnych, a równie skutecznych metod antykoncepcji. Wiele skutków ubocznych występujących przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych (jak np. obniżenie nastroju, czy spadek libido), mogłoby zafałszować skutki leczenia tarczycy.
 


Polecaną metodą antykoncepcji (przy uregulowanych hormonach tarczycy) jest stosowanie komputerów cyklu Lady-Comp czy Pearly, dzięki którym, oprócz wysoce skutecznej antykoncepcji (99,36%), kobieta ma możliwość dodatkowej obserwacji swojego ciała i cyklu.
Stosując komputer cyklu Lady-Comp, łatwiej i szybciej można zorientować się w nieprawidłowym działaniu organizmu, które objawiają się anomaliami w cyklu. Często też cykle kobiety mającej problemy z tarczycą charakteryzują się bardzo niskimi temperaturami w fazie przed owulacją, co skłania kobietę do zainteresowania się tarczycą i zrobienia badań w tym kierunku. Wydruki cyklu uzyskane dzięki stosowaniu komputera cyklu mogą być również przydatne przy obserwowaniu postępów leczenia.



Jeżeli podejrzewasz u siebie chorą tarczycę...


Należy poddać się odpowiednim badaniom. Często zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu kieruje nas na badania poziomu TSH. Bywa, że mimo chorej tarczycy, wyniki te są w normie. Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego organizmu i świadomość własnego zdrowia czy samopoczucia. Jeżeli mimo poprawnych wyników TSH, występują niepokojące objawy warto wykonać bardziej szczegółowe badania mierząc poziom fT3 i fT4, oraz usg tarczycy. Dopiero tak kompleksowe badania pozwolą ocenić stan tarczycy, a co za tym idzie – zdrowie.
 

Polecamy także artykuł: Hashimoto – choroba o wielu obliczach


Przeczytaj także:

Infoboard Lady-Comp

Pytania i konsultacje
biuro:91 464 56 04
OlaOla:509 970 222
JustynaJustyna:514 338 440
KrzysztofKrzysztof:508 180 360