91 46 45 604
MENU
Inne tematy
Lady Comp » Aktualności » Lady Comp Polska partnerem akcji edukacyjnej: MAMA WIE CO ROBIĆ

Lady Comp Polska partnerem akcji edukacyjnej: MAMA WIE CO ROBIĆ

Każdy kto jest rodzicem, wie jak cenne jest życie i zdrowie dziecka. Pomagamy zachować zimną krew w sytuacjach kryzysowych. W przystępny sposób uczymy udzielać pierwszej pomocy. Sytuacja zagrożenia zdrowia i życia może spotkać każdego z nas.

 

Nie daj się zaskoczyć. Dołącz do świadomych rodziców!

 

 1 - BEZDECH

Bezdech u dziecka - to chwilowe zatrzymanie oddechu. Może nastąpić z różnych przyczyn. Najczęściej jest efektem niedojrzałości mechanizmu oddychania. Zdarza się u maluszków urodzonych przed czasem i u dzieci o niskiej masie urodzeniowej, w niektórych przypadkach występuje na skutek nadmiernego oziębienia organizmu. Bezdech u zdrowych niemowląt może pojawić się w przypadku niedrożnych dróg oddechowych, podczas infekcji. Epizody bezdechu najczęściej pojawiają się w pierwszym półroczu życia i zanikają po 12. miesiącu.

 

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu notuje się u dzieci, których matki paliły bądź palą papierosy, śpiących na brzuszku oraz takich, których rodzeństwo miało bezdech.

 

Jeżeli zatrzymanie oddechu nie trwa dłużej niż 15 sekund i zdarza się sporadycznie dodatkowo, gdy nie dochodzi do sinienia albo bladości twarzy, nie ma powodu do niepokoju. W takiej sytuacji zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.

 

Gdy przerwa w oddychaniu trwa dłużej niż 15-20 sekund i zdarza się głównie w nocy, sytuacja może okazać się niebezpieczna. Dziecko z powodu niedotlenienia może zrobić się sine i stracić świadomość (te objawy lekarze nazywają zespołem ALTE). Konieczna jest wówczas natychmiastowa interwencja rodziców, gdyż bezdech jest jedną z głównych przyczyn zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, zwanej przez lekarzy SIDS.

 

Uczymy jak zachować się przypadku bezdechu u dziecka !

 

 2 - ZADŁAWIENIE

Zadławienie - zakrztuszenie, zachłyśnięcie. Najczęściej spowodowane zablokowaniem dróg oddechowych przez ciało obce. Jest groźną sytuacją gdyż może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które z kolei może skończyć się śpiączką, a w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią. Dziecko może zadławić się niedokładnie przeżutym kawałkiem jedzenia, cukierkiem , tabletką czy małą zabawką. Gdy ciało obce znajdzie się w krtani, tchawicy czy oskrzelach, może blokować przepływ powietrza i poważnie utrudnić oddychanie.

 

Szczególnie małe dzieci narażone są na najpoważniejsze konsekwencje zakrztuszeń. Ma to związek zarówno z budową anatomiczną młodego organizmu jak i rozwojem psychologicznym. Często ciekawe świata dzieci biorą do ust najróżniejsze przedmioty, które napotykają na swojej drodze. Nie ma się czemu dziwić gdyż właśnie w ten sposób poznają świat. Tymczasem tchawica rocznego dziecka to narząd o 7-milimetrowej średnicy. W przypadku dostania się do niej nawet niewielkiego ciała obcego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakrztuszenia. Ponadto drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wrażliwe. Ciało obce może je podrażnić i powodować skurcz uniemożliwiający przepływ powietrza.

 

Aby skutecznie chronić dziecko przed zakrztuszeniem, należy działać profilaktycznie. Przede wszystkim unikać podawania pokarmów których dziecko nie jest w stanie pogryźć. Małym dzieciom nie wolno podawać tabletek, twardych cukierków, orzeszków itp. Z najbliższego otoczenia należy usunąć wszystkie potencjalne zagrożenia w postaci drobnych przedmiotów tj, monety, guziki czy małe klocki. Kupując zabawkę zwróćmy uwagę czy posiada ona znak bezpieczeństwa CE i czy jest dostosowana do wieku dziecka .

 

Każde dziecko jest zagrożone zadławieniem, zakrztuszeniem czy zachłyśnięciem. Taka sytuacja może zdarzyć się dosłownie wszędzie i w najmniej oczekiwanym momencie. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i jak najszybsza, niemalże odruchowa, właściwa reakcja ze strony opiekunów. Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak właściwie działać w tych trudnych momentach, żeby ratować życie i nie zaszkodzić dziecku.

 

Pamiętajmy o jak najszybszym wezwaniu pogotowia nr tel 999 lub 112 z telefonu komórkowego.

 

 

 3 - REANIMACJA

Reanimacja inaczej sztuczne oddychanie, czy resuscytacja krążeniowo- oddechowa, to działanie mające na celu ratowanie życia w sytuacji zatrzymania czynności serca. Ważne jest, aby każdy z nas w razie wypadku potrafił udzielić pomocy.

 

Do zatrzymania oddechu i/lub akcji serca może dojść z wielu przyczyn. Sytuacje, które najczęściej kończą się reanimacją dziecka to: zadławienie, upadek, uraz, zatrucie i wstrząs anafilaktyczny, wywołany alergią. Reanimacja jest ostatecznym działaniem, jakie możemy wykonać przed przyjazdem karetki pogotowia.

 

Gdy jesteś świadkiem wypadku w pierwszej kolejności wszystkimi zmysłami (wzrokiem , słuchem, dotykiem) sprawdź, czy dziecko oddycha. W tym celu odchyl delikatnie główkę dziecka i obserwuj je przez ok 10 sekund. Gdy nie wyczujesz oddechu, sprawdź jamę ustną czy nie znajdują się w niej drobne przedmioty lub pokarm jeśli tak, wszystko usuń, jednak nigdy nie działaj na "ślepo". Przez przypadek możesz pogorszyć sytuację dziecka, wpychając ciało obce głębiej. Jeśli w dalszym ciągu nie wyczuwasz oddechu, niezwłocznie wykonaj 5 oddechów ratowniczych, metodą usta- usta,nos i obserwuj dziecko. Jeżeli oddech nie wrócił, rozpocznij reanimację,powiadom pogotowie o tym co się stało, reanimuj dziecko do momentu przejęcia go przez lekarza bądź ratownika medycznego.

 

Pamiętaj, niezwłocznie udzielona pomoc zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego dziecka nawet dwukrotnie!

 

Poniżej przedstawiamy schemat ratowniczy w przypadku reanimacji dzieci.

 

Zadbaj o to by materiały informacyjne z pierwszej pomocy były wszędzie tam gdzie są dzieci nie tylko w domach, ale i w żłobkach, przedszkolach, bawialniach.

 

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH OTRZYMANIEM BEZPŁATNYCH MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH W POSTACI PLAKATU I ULOTEK - PROSIMY O KONTAKT NA :

biuro@ladycomp.pl

 

NALEŻY PODAĆ ILOŚĆ MATERIAŁÓW ORAZ DANE DO WYSYŁKI


Pomysłodawcą i realizatorem akcji "MAMA WIE CO ROBIĆ" jest wyłączny dystrybutor komputerów cyklu Lady-Comp i Pearly.

Zapraszamy do udostępniania i polubiania strony na facebooku Lady Comp Polska

 


Przeczytaj także:

Infoboard Lady-Comp

Pytania i konsultacje
biuro:91 464 56 04
OlaOla:509 970 222
JustynaJustyna:514 338 440
KrzysztofKrzysztof:508 180 360