91 46 45 604
MENU
Inne tematy
Lady Comp » Porady » Cukrzyca a antykoncepcja

Cukrzyca a antykoncepcja

 

 

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Z dnia na dzień rośnie liczba ludzi chorujących na cukrzycę. Są to osoby dorosłe, które dotyka cukrzyca typu II wymagająca wprowadzenia odpowiedniej diety i leczenia farmakologicznego, jak i dzieci i młodzież u których występuje cukrzyca typu I wymagająca terapii polegającej na intensywnej insulinoterapii przy użyciu pompy insulinowej bądź penów. Osoby z cukrzycą wcale nie muszą rezygnować z żadnej dziedziny życia, mogą normalnie pracować, uczyć się, uprawiać sport i prowadzić bogate życie towarzyskie. Należy jednak przestrzegać kilku zasad takich jak podawanie insuliny, mierzenie poziomu cukru, stosowanie odpowiedniej diety, aby długo i w pełni cieszyć się życiem. Cukrzyca nie przekreśla również możliwości zajścia w ciążę oraz urodzenia zdrowego dziecka. Ciąża powinna być jednak zaplanowana oraz prowadzona pod stałą kontrolą lekarza ginekologa oraz diabetologa.

 

Niezwykle ważnym elementem w życiu każdej kobiety z cukrzycą jest wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Cukrzyca nie wyklucza możliwości przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. W przypadku cukrzycy najczęściej polecane są mini pigułki antykoncepcyjne, zawierające niewielką dawkę tylko jednego hormonu. Często jednak kobiety z cukrzycą, podobnie jak i kobiety zdrowe źle tolerują przyjmowanie dodatkowych hormonów. Najczęściej występującymi działaniami ubocznymi jest spadek libido, przybieranie na wadze, chwiejność nastrojów, w dodatku mini pigułki mogą wywoływać dodatkowe plamienia międzymiesiączkowe.

 

Lekarze ginekolodzy polecają również dla kobiet z cukrzycą wkładki domaciczne. Wiele kobiet nie decyduje się na tę metodę antykoncepcji, ze względu na możliwość występowania skutków ubocznych w postaci ryzyka infekcji narządu rodnego, zwiększenia obfitości oraz długości miesiączek. Wkładka domaciczna polecana jest również Paniom, które pierwszy poród mają już za sobą. Przeciwwskazaniem do założenia spirali jest skłonność do mięśniaków, torbieli oraz niektóre wady budowy macicy.

 

 

 

 

Niestety, wybór odpowiedniej metody antykoncepcji nie jest łatwy, szczególnie w przypadku kobiet z cukrzycą, gdyż antykoncepcja ma przede wszystkim odłożyć plany o dziecku na późniejszy czas nie obniżając przy tym jakości życia. Najłatwiejszą opcją jest używanie prezerwatywy, co nie tylko uniemożliwia zajście w ciąże ale również chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Opcja ta nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, jednak osoby żyjące w stałych, stabilnych związkach często poszukują bardziej komfortowych metod antykoncepcji.

 

W ostatnich latach nastąpił duży rozwój w temacie naturalnych metod antykoncepcyjnych. Powstały nawet gabinety, w których pod okiem specjalisty możemy nauczyć się rozpoznawania naszego cyklu, dzięki temu możemy odłożyć decyzję o poczęciu bądź pokonać przeciwności uniemożliwiające poczęcie. Niestety, metody naturalne w tradycyjnej formie są dość uciążliwe- zabierają wiele czasu, wymagają dużej samodyscypliny oraz nie są skuteczne.

 

Innowacją w ostatnich latach na polskim rynku antykoncepcji są nowoczesne komputery cyklu. Są one całkowicie bezpieczne - nie mają żadnych skutków ubocznych co jest niezwykle istotne dla kobiet z cukrzycą, łatwe w użytkowaniu oraz mają potwierdzoną skuteczność na poziomie 99,3 %. Koszty użytkowania takich komputerów są również przystępne, szczególnie porównując je do kosztów - często wieloletnich, przyjmowanych pigułek antykoncepcyjnych bądź zakupu i założenia wkładki domacicznej. Zachęcam do bliższego zapoznania się z tematem na ladycomp.pl, gdyż jest to forma antykoncepcji godna polecenia nie tylko paniom z cukrzycą, ale i wszystkim kobietom dbającym o swoje zdrowie i jakość życia.

 

 

 


Przeczytaj także:

Infoboard Lady-Comp

Pytania i konsultacje
biuro:91 464 56 04
OlaOla:509 970 222
JustynaJustyna:514 338 440
KrzysztofKrzysztof:508 180 360