91 46 45 604
MENU
Inne tematy
Lady Comp » Planowanie ciąży » Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

Ciąża to wspaniały czas pozbawiony troski o... antykoncepcję. Lokator w brzuszku już jest, możemy zatem nie myśleć o zabezpieczeniu. Ciąża jednak mija szybciej, niż mogłoby się wydawać. Połóg także. I znów stajemy przed dylematem wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji.
 
 Niepłodność laktacyjna i powrót do płodności.

 

Karmienie piersią zapewnia tzw. niepłodność laktacyjną. Aby metoda była skuteczna musi być spełniony szereg warunków, między innymi odpowiednia ilość karmień na dobę w odpowiednich odstępach czasu.

Trudno przewidzieć dokładnie moment, w którym wróci płodność i wystąpi pierwsza owulacja. Należy pamietać, że owulacja występuje przed miesiączką. Niektóre z  Pań pierwszą miesiączkę dostają już po 2-3 miesiącach po porodzie, jednak są i takie, które czekają rok, albo dłużej. To sprawa bardzo indywidualna. Po porodzie cykle mogą ulec dużym zmianą, a samoobserwacja nawet dla doświadczonych kobiet, może okazać sie bardzo trudna.

 


Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp:
 

U kobiet karmiących piersią, wydzielana jest obficie prolaktyna – hormon hamujący owulację i tym samym uniemożliwiający zajście w kolejną ciążę. To naturalne działanie biologii, która daje kobiecie czas, aby jej organizm doszedł do siebie po trudach ciąży i porodu.

Wiele kobiet wychwytuje pierwsze symptomy płodności takie jak np. bardziej obfity śluz.. Nie da się jednak ukryć, że pierwsze miesiące po porodzie są okresem trudnym i wymagającym dla kobiety. Oto musi dbać przede wszystkim o maleństwo, być skupiona na jego potrzebach, do tego często kobieta w tym czasie nie wysypia się dostatecznie, jej dieta sie zmienia. Organizm może zachowywać się inaczej, na przykład śluz może być słabo widoczny. Na pewno w samoobserwacji pomagają komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly – codzienny pomiar temperatury zajmuje niecałą minutę, a pozwala kobiecie śledzić zmiany zachodzące w jej cyklu w niezwykle wiarygodny sposób. Kobieta stosująca komputer cyklu w celach antykoncepcyjnych, będzie wiedziała czy wystąpiła już owulacja i czy stosunek bez zabezpieczenia i bez ryzyka ciąży jest możliwy.
 
Kobietom oferuje się pigułkę jednoskładnikową, zawierającą tylko progestagen, czyli syntetyczny progesteron. Jednakże, zarówno WHO, jak i wiele lekarzy odradza stosowanie tego rodzaju antykoncepcji w okresie karmienia piersią. Choć do mleka przenikają jedynie śladowe ilości hormonów, trudno jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób wpłyną one na rozwijające się, maleńkie dziecko. Komputery Lady-Comp czy Pearly, mają taką samą skuteczność jak tabletki antykoncepcyjne, a nie powodują skutków ubocznych.

 

Przeprowadzone przez niezależnych ekspertów w Polsce i za granicą, badania dotyczące stosowania komputerów cyklu Lady-Comp, potwierdzają ich wysoką skuteczność antykoncepcyjną przy jednoczesnym braku efektów ubocznych.

 

Wiele kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka, nie wyobrażając sobie powrotu do antykoncepcji hormonalnej i nie planując w najbliższym czasie kolejnego dziecka, decyduje się na zakup komputera cyklu Lady-Comp czy Pearly. Będąc bardziej świadomymi swojego ciała, znając efekty skutków ubocznych syntetycznych hormonów, wybierają zdrową i pewną antykoncepcję.

 

Zalecamy rozpoczęcie stosowania komputerów cyklu po tym jak powróci płodność - pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. W przypadku wcześniejszego stosowania, urządzenie pokazuje żółte światełko- które należy traktować jak czerwone.

 

 
POWRÓT DO PŁODNOŚCI NA WYKRESIE

Stosowanie komputera cyklu Lady-Comp bądź Pearly po porodzie pokaże nam w jaki sposób wraca płodność i wychwyci pierwszą od porodu owulację. Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący właśnie taką sytuację.

 

Żółte lampki (żółty pasek na dole wykresu) pojawiały się przy wahaniach temperatury w związku z regulowaniem cyklu przy powrocie do płodności. Po pierwszej owulacji, komputer cyklu wskazał zielone światło. Widzimy również wprowadzoną miesiączkę, od którego to momentu komputer zaczyna liczyć nowy cykl. 10 dzień cyklu to żółte światło, a następnie komputer sygnalizuje czerwonym światłem przez kolejne dni, że zaczął się okres płodny, Od 25 dnia cyklu znów mamy zielone światło - po wystąpieniu owulacji  (niepłodność poowulacyjna) .


 powrot-do-plodnosci


Przeczytaj także:

Infoboard Lady-Comp

Pytania i konsultacje
biuro:91 464 56 04
OlaOla:509 970 222
JustynaJustyna:514 338 440
KrzysztofKrzysztof:508 180 360